Başkan İlhan: Cami adına para toplanmasına müsaade edilmeyecektir

İzzetpaşa Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Necip İlhan, son günlerde vatandaşlar tarafından 'İzzetpaşa Camii' adına yardım toplanması konusunda vakfa yapılan başvurular ile ilgili yaptığı açıklamada, vakfımızın bilgisi ve izni olmadan ikinci bir şahıs, vakıf, dernek gibi birimlerin para toplamalarına müsaade edilmeyecektir' denildi.

PAYLAŞ
ABONE OL Google News ile Takip Et
Elazığ Haber - Yağmur Çeliker

İzzetpaşa Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Necip İlhan, son günlerde vatandaşlar tarafından “İzzetpaşa Camii” adına yardım toplanması konusunda vakfa yapılan başvurular ile ilgili açıklama yaptı.

İlhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

1866 yılında ahşap olarak yapılıp 100 yıl hizmet veren toplam 838 m² Osman Oğlu Ahmet İzzet Paşa Camii 1967 yılında yıkılmıştır. Caminin yeniden yapılması için 29.01.1966 yılında “İzzetpaşa Camiini Yaptırma ve Onarma Derneği” kurulup Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Ankara 2. Noterliğinde bir taahhütname imzalanarak cami ve müştemilatının intifa hakkı (bakım, onarım, işletme gibi) anılan dernek uhdesinde kalması kaydı ile betonarme bir cami inşaatına başlanıp 1972 yılında inşaat bitirilerek cami kısmi olarak ibadete açılmıştır.

Anılan dernek kendini feshederek 27.03.1975 tarih E. 175/148-226 sayılı kararla Elazığ İzzetpaşa Vakfı adını almıştır. Vakıf tüzüğünün 1. Maddesinde yer alan cami ve müştemilatının yapımını tamamlamak, bakımını yapmak, onarmak ve yaşatmak ifadesi yer almakta olup, vakfımız bu hizmetleri yürütmüş ve yürütmeye devam etmektedir.

14.10.1977 tarih, 7/13945 sayılı kararla vergi muafiyeti alan Elazığ İzzetpaşa Vakfı, zaman içerisinde cami etrafındaki birçok mülkü satın almış, böylece İzzetpaşa Camii ve Küllliyesi 3.646.49 m² kapalı alana sahip olarak bu günkü halini almıştır. 24.10.1993-1376 tarihinde de Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescillenen İzzetpaşa Camii ve külliyesinin tapudaki malikleri 20901347/27216734 oranında Elazığ İzzetpaşa Vakfı, 6315387/27216734 oranında ise Osman Paşa Oğlu Ahmet İzzetpaşa Vakfıdır. Kısaca İzzetpaşa Camii ve müştemilatının % 77 oranı İzzetpaşa Vakfına aittir.

Vakfımız ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yapılan mutabakat ile mülkiyeti ortak ve işletme hakkı vakfımız uhdesinde bulunan camimizde tüzüğümüz gereğince her türlü hizmet vakfımız tarafından yürütülmektedir. Vakfımızın bilgisi ve izni olmadan ikinci bir şahıs, vakıf, dernek gibi birimlerin vakfımız ve camimiz adına caminin içinde ve dışında herhangi bir işlem yapmalarına, para toplamalarına müsaade edilmeyecektir.

Ayrıca; yukarıda belirtildiği gibi İzzetpaşa Camii ile ilgili taleplerin tümü vakfımız tarafından karşılanmakta olup, Kültür Varlıkları Koruma kurulunca tescilli olan camimizde yapılacak her türlü tasarruf ile ilgili olarak ilgili kurumlardan (İzzetpaşa Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu) izin alınması gerekmekte olup işlemler bu esaslar dahilinde yürütülecektir.

Elazığ Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
Bu Elazığ Haberlerine Bakmadan Geçmeyin