Omicron Haberleri

Omicron Haberleri

Maske ve sosyal mesafe tedbirlerine devam

Malatya korona virüsle mücadele kapsamında yapılan aşılamada, ikinci dozda yüzde 75'i aşan aşılama oranıyla mavi kategoriye geçerken, Omicron varyantına karşı 3'üncü doz aşı yaptırma konusunda ikazda bulunuldu. Malatya'da korona virüs salgından hastanelerde yatan toplam 15 kişi bulunuyor.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Polat: Elazığ'da herhangi bir Omicron vakası tespit edilmedi

Özelikle son zamanlarda Omicron varyantının tüm dünyada artmaya başladığını belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, 'Az da olsa ülkemizde Omicron vakası görünüyor. Şu ana kadar Elazığ'da herhangi bir Omicron vakası tespit edilmedi. Ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Omicron varyantı özelikle bulaş oranı daha yüksek. Onun için maske, mesafe ve hijyen konularını sıkça tekrarlıyoruz. Bunun yanında en büyük gücümüz de aşılamadır' dedi.

Diyarbakır'da Omicron varyantı görüldü

Omicron varyantı olan Türkiye'de vakalar artış göstermeye devam ediyor. Diyarbakır'da 1 Omicron varyantı görülürken, İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzman Dr. Halis Yerlikaya, 'Diyarbakır'da kötü durumdayız. Sadece Omicron'a üzgü bir PCR testi yapmıyoruz. Mevcut kullanmakta olduğumuz testlerin Omicron'u da tespit ettiğine dair veriler var' dedi.

Omicron varyantı, delta varyantına göre 6 kat daha fazla bulaşıcı

Omicron varyantının Türkiye'de ortaya çıkmasıyla birlikte varyantın delta varyantına göre 6 kat daha hızlı bulaşıcı olduğu ortaya çıktı. İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzman Dr. Halis Yerlikaya, Covid 19 varyantlarının önüne geçmek için geri kalmış ülkelere aşı çalışmaları yapılması gerektiğini savundu.